ЛЬВІВ

вул. Кульпарківська, 64 (ЖК Парус)
пр-кт Червоної Калини 56

м.Винники
вул. Галицька 48а

"С-реактивний білок (CRP, кількісний)"

140 грн

С-реактивний білок (CRP, кількісний)
Як ми робимо вас здоровим

С-реактивний білок - специфічна сполука, що продукується печінкою при пошкодженні тканин організму. Речовина відіграє роль модулятора захисних механізмів, що сприяють прогресу запальних реакцій. Рівень білка відбиває інтенсивність патологічного процесу. За цим показником можна зробити висновки про природу, інтенсивність та особливості розвитку захворювання запальної природи. Аналіз на С-реактивний білок є базовим методом лабораторної діагностики, який задіяно у всіх галузях медицини.
Роль та функції С-реактивного білка в організмі
На тлі повного здоров'я протеїн практично не синтезується, але може визначатись у крові в мінімальних кількостях. При запаленні, прихованому інфекційному процесі, а також при пошкодженні тканин внаслідок травми та аутоімунних захворювань включаються імунні механізми, що ініціюють синтез гепатоцитами (клітинами печінки) С-реактивного білка. Речовина з'єднується з мембранами пошкоджених клітин і виступає своєрідним маркером для імунних тілець, яким вони дізнаються, які саме клітини підлягають знищенню.
Взаємодіючи з макрофагами, С-реактивний білок сприяє виробленню прозапальних та протизапальних цитокінів. Така речовина регулює активність запальних реакцій.
Навіщо визначати рівень С-реактивного білка
 У медицині найчастіше використовуються 2 маркери запалення - ШОЕ і С-реактивний білок. Швидкість осідання еритроцитів є важливим, але залежним від багатьох параметрів показником. На нього впливають ґендерна приналежність, час доби, рівень фізичних навантажень, особливості харчування та інші фактори. На тлі запального процесу в організмі ШОЕ підвищується. Але показник не дозволяє ефективно контролювати інтенсивність патологічного процесу.
СРБ залежить від статі та особливостей способу життя. Маркер специфічний щодо процесу руйнування клітин залежить саме від масштабів ушкодження. Концентрація білка зростає вже з появи перших змін в організмі, а в міру стихання патологічного процесу або в результаті правильного лікування рівень СРБ швидко знижується.
С-реактивний білок використовують визначення природи інфекційного процесу. Вірусні захворювання супроводжуються помірним підвищенням показника, тоді як бактеріальні провокують різкий і значний стрибок концентрації білка. З урахуванням клінічної картини та інших досліджень, ця властивість дозволяє лікарю призначити ефективне лікування.
Коли потрібно здати аналіз на С-реактивний білок?
Показаннями для контролю рівня СРБ у крові виступають такі ситуації:

• диференціальна діагностика інфекційних захворювань (бактеріальних, грибкових та вірусних);
  • діагностика аутоімунних захворювань;
  • контроль перебігу серцево-судинної патології;
  • контроль за розвитком захворювання;
  • оцінка ефективності терапії;
  • контроль за станом пацієнта після травми чи операції.

СРБ входить у комплексний біохімічний аналіз крові, оскільки необхідність оцінки рівня білка є за всіх гострих і хронічних захворюваннях.
У чому полягає підготовка до аналізу на С-реактивний білок?
Показник СРБ може змінюватися внаслідок впливу шкідливих факторів, які, на перший погляд, можуть здатися незначними. Наприклад, фізичні навантаження супроводжуються ушкодженням м'язових волокон, через що рівень протеїну може підвищуватися. Аналогічний ефект мають події, які створюють навантаження на печінку (вживання алкоголю, переїдання жирною або білковою їжею, прийом гормональних препаратів та ін.). Концентрація СРБ може знижуватися у відповідь на надходження в організм речовин із протизапальними властивостями (знеболювальні засоби, нестероїдні протизапальні, статини та ін.).
Щоб отримати об'єктивний результат, до аналізу необхідно підготуватися, а саме:

• припинити прийом лікарських засобів (за погодженням із лікарем) за 3-7 днів;
  • виключити заняття спортом та важку фізичну працю за 2-3 дні;
  • відмовитися від алкоголю та важкої їжі напередодні дослідження;
  • витримати голод протягом 8-12 годин перед здаванням біоматеріалу (мінімум 4 години, якщо кров доводиться здавати у денний час);
  • перед тим, як здавати СРБ, бажано півгодини не курити.

В екстрених ситуаціях лабораторний тест не проводиться. Аналіз здають у ранковий час натще. Дослідженню підлягає венозна кров.
Розшифровка результатів аналізу на СРБ
Норма С-реактивного білка залежить від методики проведення дослідження, тому необхідно орієнтуватися на референсні значення, зазначені у бланку з результатами.
Концентрація С-реактивного білка в організмі залежить від наявності та масштабів процесу, що супроводжується руйнуванням клітин. Підвищення маркера притаманно наступних станів:

• інфекційні захворювання (локального чи системного перебігу);
  • травми (поранення, забиття, опіки, обмороження тощо);
  • пухлинні захворювання;
  • аутоімунні патології (ревматизм, червоний вовчак, хвороба Крона та ін.);
  • алергічна реакція;
  • пошкодження судин та міокарда;
  • некроз тканин та ін.

За результатами дослідження оцінюють рівень запалення в організмі. Для встановлення остаточного діагнозу потрібні дані анамнезу, знання клінічної картини захворювання, результати інших лабораторних та інструментальних досліджень. Тому інтерпретацію дослідження має проводити лікар-клініцист, який і встановить правильний діагноз.

Читати

Переваги лікування в Експерт
ЕКСПЕРТ - універсальна сімейна лікарня

Лікарня в якій дорослим та дітям надають всі види медичної допомоги